pompy ciepła piła
Technologia w służbie ludzkości
W naszej strefie klimatycznej ogrzewanie budynków i wody na potrzeby mieszkańców pochłaniają ogromne sumy i wciąż jeszcze odbywają się z krzywdą dla środowiska. Od wielu lat firmy zajmujące się branżą ciepłowniczą usilnie starają się znaleźć alternatywne sposoby na obniżenie kosztów z jednoczesnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energetycznych. Jedną z skuteczniejszych technik ogrzewania pompy ciepła. Produkowane obecnie pompy są niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła o zapewnionej przyszłości. W Szwajcarii już dzisiaj co trzeci dom jest jest w nią wyposażony. Również w Polsce z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników.
Argumenty na korzyść pompy ciepła Piła
• nie tracimy czasu na szukanie paliwa o dobrej jakości i niskiej cenie
• jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła i nie wymaga uciążliwej obsługi
• prostota ustawień – sprowadza się ona jedynie do dostosowania pracy instalacji według indywidualnych potrzeb użytkowników
• szybki zwrot poniesionych kosztów inwestycyjnych – czas zwrotu inwestycji przeciętnie wynosi 5 do 7 lat
• długa żywotność pompy ciepła – nawet do 50 lat
• przyjazna dla środowiska naturalnego
• może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku (wyjątkiem jest pompa ciepła powietrze/woda), może również współpracować z dodatkowymi urządzeniami
• łatwo można podłączyć do instalacji np. kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym
• doskonale współpracuje z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe
• pompa ciepła oprócz ogrzewania może również chłodzić pomieszczenia w lecie podnosząc komfort w budynku
Teoria kontra praktyka
Patrząc na powyższe wydaje się iż pompy ciepła to same zalety i warto w nie zainwestować od razu. Oczywiście tak jest, ale jak wszystko i ten sposób ogrzewania ma swoje wady. Jedną z istotniejszych jest koszt początkowy. Jak każda nowoczesna technika, ta także wiąże się z drogą inwestycją zarówno w urządzenia jak i sam montaż.
W przypadku korzystania z ciepła gruntowego konieczne jest posiadanie własnej działki o określonych wymiarach. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wiercenie wgłąb ziemi zamiast wykorzystywania powierzchniowego, aczkolwiek odwierty wciąż wiążą się z wysokimi kosztami.
Jak osiągnąć maksimum korzyści
Pompy ciepła stosuje się w nowych a także modernizowanych budynkach. Polecane są jako alternatywa dla ogrzewania olejowego czy gazowego, przede wszystkim ze względu na dużo niższe koszty ogrzewania.
Pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych. Im budynek będzie „cieplejszy”, tym niższe będą koszty jego ogrzewania i tańsza inwestycja, ponieważ technologia pomp należy do niskotemperaturowych źródeł ciepła. Instalacja grzewcza w budynku powinna być do tego przystosowana, im temperatura wody grzewczej będzie niższa, tym pompa ciepła będzie pracować oszczędniej.
Idealnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe.Ten system ma ogromną przewagę nad innymi, ponieważ jego duża bezwładność cieplna pozwala na dłuższe przerwy w pracy pompy ciepła bez obniżenia komfortu w ogrzewanych pomieszczeniach.
Pompa ciepła może również pracować w instalacji z grzejnikami, jednak zaprojektowanymi na stosunkowo niską temperaturę wody grzewczej na zasilaniu np. 50-60°C. Należy liczyć się z tym że grzejniki o tak niskiej temperaturze wody grzewczej będą duże lub trzeba będzie zastosować kilka na jedno pomieszczenie.
Pompy ciepła Piła